Dyktando o Złote Pióro Henryka

Gdy Senat Rzeczypospolitej w setną rocznicę śmierci Autora Trylogii, rok 2016 ogłosił Rokiem Sienkiewicza, i nasze Liceum postanowiło w sposób szczególnie uroczysty uczcić swego Patrona. W ramach obchodów corocznego święta Szkoły odbyło się I Powiatowe Dyktando O Złote Pióro Henryka, w którym wzięli udział wszyscy Sienkiewiczacy oraz uczniowie gimnazjów powiatu łańcuckiego. Odtąd co roku ma miejsce dwuetapowy konkurs, etap pierwszy odbywa się w szkołach podstawowych (wcześniej w gimnazjach), drugi – Grand Finale w I Liceum, w dniu obchodów święta Patrona. Laureaci, świetni znawcy ojczyzny -polszczyzny nie tylko otrzymują tytuł Mistrza Ortografii, ale też symboliczne wieczne pióro – bez którego wszak nie powstałyby znakomite utwory Litwosa. 

  Dyktando stało się już tradycją I Liceum i ważnym wydarzeniem w powiecie łańcuckim i przeworskim, a krąg uczestników z każdym rokiem się powiększa. Od roku 2021 konkurs ma zasięg wojewódzki. Autorką zawsze trudnych, czasem zabawnych i często zaskakujących tekstów dyktanda jest polonistka I Liceum, Władysława Kluz-Chłanda, zaś tematyka zmienia się w zależności  od okoliczności: było dyktando o bohaterach Trylogii, jubileuszu studziesięciolecia  I Liceum, setnej rocznicy odzyskania niepodległości i roli w tym Sienkiewicza, o polskich noblistach, nie mogło zabraknąć w roku pandemii tekstu związanego z SARS CoV 2 . Oto wybrane łamigłówki ortograficzno-sienkiewiczowskie.

Grand Finale IV Powiatowego Dyktanda o Złote Pióro Henryka Sienkiewicza

Czy to aby prawda, że odwołano finał IV Dyktanda? Ponoć autorka tak zakałapućkała się w tych hiperzawiłościach rodzimej ortografii, że hop-siup czmychnęła gdzieś na rzężącym harleyu-davidsonie. Nie wiadomo czy do Dźwierzyna, czy do Mrzeżyna, nad jezioro Hańcza czy do Chańczy koło Kielc? Cha! Cha! (Ha! Ha!) Może siedzi sobie nad bobrzym żeremiem, zajada kanapkę z rzeżuchą, sprawdza Facebook i googluje, jakie triki/tricki zastosować, by nicnierobienie stało się jej sposobem na życie?

Spokojnie, moi drodzy! To humbug! Dyktando odbędzie się z autorką czy bez! Temat wszak jest megaważny: piątka polskich noblistów! Nie uratują nas czary-mary, nie pomoże hokus-pokus, trzeba zanurzyć się w otchłań wiedzy o laureatach, naszpikowanej półfantastycznymi plotkami typu: Sienkiewicz dostał nagrodę na fali quovadisomanii, ale kochano go za Trylogię.

Albo: Reymont był krawcem, aktorem i komiwojażerem, o mało co nie został zakonnikiem, a choć pracował na kolei, do Sztokholmu po nagrodę nie dojechał.

Miłoszowi nauczyciele w gimnazjum wpisywali uwagi: huncwot i awanturnik; a Szymborska niedługo po wojnie zobaczywszy go jedzącego w restauracji schaboszczaka z kapustą przerażona żachnęła się: wiem, że i poeci muszą jeść, ale żeby dania tak pospolite?

No, a i o samej Wisławie Sz. i jej słynnej szufladzie można by co nieco poplotkować. Czego tam nie ma? Sprawdźcie sami!

A Olga Tokarczuk to kto? Hipsterka i nonkomformistka, wegetarianka uwielbiająca żętycę tudzież jarmuż, a może ekolożka walcząca z wysokosiarkowym smogiem, w wolnych chwilach ot, tak, mimochodem pisząca arcydzieła typu Księgi Jakubowe?

Hola, hola! Autorka chyba popada ni to w półsen, ni to w półjawę i w okamgnieniu może stracić wątek , czas więc kończyć te ortograficzne harce! Spotkamy się za rok!

V Wojewódzkie Dyktando o Złote Pióro 2021

Jaką soczystą, bogatą i sugestywną polszczyzną posługiwał się autor Quo vadis i Trylogii, jak uwodził czytelnika celnością, klarownością, plastycznością fraz, jak zachwycał giętkością i barwą języka. To zobowiązuje! Dlatego z okazji corocznych obchodów Dnia Patrona Sienkiewiczacy piszą fraszki, humoreski, eseje i … dyktanda. I choć tradycyjne obchody są (póki co) niemożliwe, jubileuszowe dyktando online okazało się sporym sukcesem organizatorów: dwanaście szkół podstawowych z powiatu łańcuckiego i przeworskiego oraz trzystu pięćdziesięciu licealistów podjęło wyzwanie i zmierzyło się z naszpikowanymi ortogramami tekstami Dżuma z cholerą, ospą wietrzną i influenzą….. na I etapie (2 lutego 2021) i O związkach polszczyzny z mirażami i drzemką w finale konkursu (16.02.2021). Niestraszne okazały się pułapki, haczyki, zmyłki, zasadzki polskiej ortografii dla trzydziestu finalistów ze szkół podstawowych, a fortele, kruczki i pokerowe zagrywki autorów tekstu spełzły na niczym. Młódź wybornie zna łamigłówki ojczyzny-polszczyzny i zwieść się nie dała ani gżegżółkom, ani huncwotom, łupieżcom, zżymającym się sufrażystkom, ani SARS CoV-2, influenzie, AstraZenece….
Dyktanda mają wieloraki walor edukacyjny, uczą nie tylko ortografii i interpunkcji, pozwalają też doskonalić umiejętność czytania ze zrozumieniem, tworzyć wypowiedzi z zachowaniem zasad pisowni oraz logiki. Warto więc umieć pisać w zgodzie z regułami!
Gratulujemy laureatom i wszystkim finalistom! Nauczycielom polonistom, którzy przygotowali swych wychowanków do zmagań konkursowych serdecznie dziękujemy!
Mistrza ortografii I Liceum poznamy wkrótce!
Oto wyniki V Wojewódzkiego Dyktanda o Złote Pióro Henryka Sienkiewicza:
1 m. Martyna Stelmach ze SP nr 1 im. Jana Pawła II w Przeworsku
2 m. Jagoda Sznaj ze SP im Jana Pawła II w Przeworsku
ex aequo Magdalena Polek ze SP im. Wł. Kojdra w Grzęsce
Wyróżnienia:
Mateusz Cwynar SP im. kpt. W. Nycza w Soninie
Jakub Kuźniar SP im. Władysława Krakowskiego w Handzlówce
Szymon Pelc SP im. Władysława Krakowskiego w Handzlówce
Miłosz Kiełbicki SP im. Wł. Kojdra w Grzęsce
Nikola Pecuch SP im. Mikołaja Kopernika w Czarnej
Gabriela Kiełb SP im. bł. A. Jenke w Rogóżnie
Izabela Olechowska SP im. bł. A. Jenke w Rogóżnie

VI Wojewódzkie Dyktando o Złote Pióro 2022

W finale VI Dyktanda o Złote Pióro Henryka Sienkiewicza wzięło udział 26 uczestników ze szkół powiatu łańcuckiego i z Przeworska. I właśnie trzy uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Przeworska zostały laureatkami zmagań o tytuł Mistrza Ortografii 2022! I miejsce zdobyła Martyna Stelmach, II – Martyna Preisner, III – Jagoda Sznaj. Gratulujemy znawczyniom polskiej ortografii i ich opiekunkom, paniom Marcie Lasek i Monice Świtalskiej.
Uroczystość podsumowała Dyrektor I Liceum pani Maria Buk – Kalinowska. Gratulując laureatom i uczestnikom konkursów językowych i ich opiekunom podkreśliła potrzebę zdobywania kompetencji kluczowych, wagę dobrej znajomości ojczyzny – polszczyzny, doceniła piękno wokalnych popisów.
Nim padło sakramentalne: to już jest koniec!, Małgosia Drabik i Janek Rejman – wyborni konferansjerzy, zaprosili na kolejne edycje konkursów za rok!
humoreski, eseje i … dyktanda. I choć tradycyjne obchody są (póki co) niemożliwe, jubileuszowe dyktando online okazało się sporym sukcesem organizatorów: dwanaście szkół podstawowych z powiatu łańcuckiego i przeworskiego oraz trzystu pięćdziesięciu licealistów podjęło wyzwanie i zmierzyło się z naszpikowanymi ortogramami tekstami Dżuma z cholerą, ospą wietrzną i influenzą….. na I etapie (2 lutego 2021) i O związkach polszczyzny z mirażami i drzemką w finale konkursu (16.02.2021). Niestraszne okazały się pułapki, haczyki, zmyłki, zasadzki polskiej ortografii dla trzydziestu finalistów ze szkół podstawowych, a fortele, kruczki i pokerowe zagrywki autorów tekstu spełzły na niczym. Młódź wybornie zna łamigłówki ojczyzny-polszczyzny i zwieść się nie dała ani gżegżółkom, ani huncwotom, łupieżcom, zżymającym się sufrażystkom, ani SARS CoV-2, influenzie, AstraZenece….
Dyktanda mają wieloraki walor edukacyjny, uczą nie tylko ortografii i interpunkcji, pozwalają też doskonalić umiejętność czytania ze zrozumieniem, tworzyć wypowiedzi z zachowaniem zasad pisowni oraz logiki. Warto więc umieć pisać w zgodzie z regułami!
Gratulujemy laureatom i wszystkim finalistom! Nauczycielom polonistom, którzy przygotowali swych wychowanków do zmagań konkursowych serdecznie dziękujemy!