You are currently viewing „Dane nam było Słońca zaćmienie”

„Dane nam było Słońca zaćmienie”

25 października szkolna społeczność miała okazję obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Już tydzień wcześniej kilku uczniów z klasy 2d zadbało o promocję zjawiska w szkole poprzez przygotowanie gazetki, plakatów, prezentacji multimedialnej,  a w dniu zaćmienia ogłoszenie przez radiowęzeł. W mini obserwatorium na kolegów czekały przyrządy do bezpiecznej obserwacji: luneta, lornetka i płytki spawalnicze. Wtorkowy ranek powitał uczniów deszczem, co źle wróżyło młodym astronomom. Na szczęście przed 12.00 Słońce wyjrzało zza chmur i na szkolnym dziedzińcu pod lipą można było rozpocząć obserwację zaćmienia. Pogoda nie rozpieszczała astronomów- amatorów, ale co jakiś czas na kilka minut Słońce pojawiało się na niebie prezentując swój nowy, ”nadgryziony” wizerunek. Wszyscy mogli zobaczyć zakryte przez Księżyc Słońce i zrobić mu zdjęcie (oczywiście przez płytkę). Najbliższe zaćmienie Słońca zobaczymy dopiero w 2025 roku, dlatego warto było poświęcić dziś kilka minut by spojrzeć w niebo „przez szybkę”.