You are currently viewing GALA FINAŁOWA XXXVI KONKURSU MATEMATYCZNEGO IM. PROF. JANA MARSZAŁA

GALA FINAŁOWA XXXVI KONKURSU MATEMATYCZNEGO IM. PROF. JANA MARSZAŁA

Ulubione równanie profesora

Czym tak właściwie jest matematyka?
Jest to pytanie niezwykle kłopotliwe,
więc najlepiej zasięgnąć profesorów języka,
lecz zdania ich bardzo kłótliwe.

Jedni profesorowie powiedzą o niej tak,
drudzy na przekór im trochę inaczej.
Trzeci jeszcze im na opak
użyją terminologii bliźniaczej.

Bo gdy tylko sinusy rozgryziemy
i wielokrotności jedenastki,
to głębiej w materiałach znajdziemy
z liczb ujemnych pierwiastki.

Ale matematyka to nie tylko twierdzenia.
Potrzeba kogoś, kto by je wygłaszał.
Potrzeba kogoś, kto zadaje ćwiczenia.
Potrzeba kogoś, jak profesor Marszał.

Wybitny pedagog i nauczyciel,
co kochał matematykę z całych sił.
Szachów i filozofii wielbiciel,
Jan Marszał wielkim matematykiem był.

Miłosz Wierzbiński 3A

27 kwietnia 2021r. o godzinie 10 w I Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sieniewicza w Łańcucie odbyła się gala finałowa XXXVI Konkursu Matematycznego im. prof. Jana Marszała.

Profesor Jan Marszał urodził się 14 września 1906 r. w Białobrzegach koło Łańcuta i w tym mieście ukończył Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza. Studiował na wydziale matematyczno-przyrodniczym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, gdzie uzyskał dyplom magistra filozofii w 1933 roku. Od maja 1931 roku był asystentem tego uniwersytetu. W latach 1934-1939 pracował jako profesor w Gimnazjum w Rybniku i Jabłonkowej. W czasie okupacji był członkiem Powiatowej Komisji Oświaty i Kultury w Łańcucie oraz kierownikiem tajnego nauczania, odpowiedzialnym za szkolnictwo średnie. W 1945 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel matematyki w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza w Łańcucie, gdzie w latach 1963-68 pełnił funkcję dyrektora. Profesor odszedł 13 listopada 1980 roku. Jego śmierć miała wymiar symboliczny: zmarł bowiem w pokoju nauczycielskim zapisując słabnącą ręką tuż przed wyjściem na lekcję temat w dzienniku.

Organizatorami konkursu są nauczyciele matematyki w I LO w Łańcucie: Tomasz Sergiew oraz Monika Wyczarska wspierani przez dyrekcję szkoły oraz władze powiatowe.

W obecnej edycji konkursu wzięło udział 163 uczniów – pasjonatów matematyki województwa podkarpackiego. Laureatami zostało 34 uczniów ze szkół: I LO Przemyśl, II LO Mielec, IX LO Rzeszów, LO Ropczyce, KLO Jarosław, I LO Łańcut, LO Ustrzyki Dolne, ZST Leżajsk, II LO Dębica, I LO Rzeszów, I LO Jarosław, II LO Rzeszów, LO Boguchwała i IV LO Rzeszów.

W uroczystości, oprócz laureatów oraz ich nauczycieli, wzięli udział zaproszeni goście. Byli wśród nich pan Adam Krzysztoń – Starosta Łańcucki, pan Robert Szajnar z Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Łańcucie, pan Stanisław Kusiak – wicedyrektor PCEN w Rzeszowie, pan Adam Kawałek – nauczyciel matematyki, konsultant PCEN w Rzeszowie, pan Andrzej Rybka – dyrektor Stowarzyszenia Dolina Lotnicza, dr Eugeniusz Śmietana – twórca konkursu i Honorowy Przewodniczący oraz przedstawiciel posła na sejm RP pana Kazimierza Gołojucha.

Laureaci odebrali nagrody z rąk zaproszonych gości, a zostały one ufundowane przez władze powiatowe i pana posła Kazimierza Gołojucha. Wieloletni nauczyciel matematyki w I LO w Łańcucie dr Eugeniusz Śmietana wręczył dodatkową nagrodę, zbiór zadań własnego autorstwa naszemu uczniowi – Krzysztofowi Lalickiemu.

Serdecznie gratulujemy.
Monika Wyczarska